bolest zad

DOMŮ TEJPOVÁNÍ McKENZIEVÝKONOVÝ LASERPOMŮCKY


 

BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE

Bolesti krční páteře jsou v dnešní době jednou z nejčastějších civilizačních potíží ztěžujících život většině západní populace. Krční páteř, oproti zbytku páteře, dovoluje pohyby mnoha směry a ve velkém rozsahu, a tak je neustále namáhána. Symptomy poškození nemusí být v začátcích až tak markatní, může jít o pocity únavy a ochablosti svalstva, poté ztuhlosti a bolestivosti v určitém místě. Bolest ale nemusíme cítit jen v oblasti krku, může nám například vystřelovat do hlavy nebo do oblasti hrudní, k lopatkám nebo do horních končetin. Při poškození funkčnosti AO skloubení (cervikokraniálním syndromu) zase budeme pociťovat velké bolesti hlavy někdy spojené s nauzeou. Dalším stupněm může být blokáda krční páteře, vedoucí až k ústřelu, kdy většinou pociťujeme bolest na jedné straně krku s možným vystřelováním bolesti do hlavy a rukou, s případnými závratěmi a nevolností. Všechny tyto potíže jsou řešitelné, ale neměli bychom je přehlížet a řešení odkládat. Pokud se páteř neudržuje pravidelným protahováním a cvičením, tak se většinou ocitneme před otázkou, jak dál a co s tím.

Příčiny bolestí krční páteře

Příčinami jsou nejčastěji nedostatek správného pohybu, nesprávné postavení hlavy při práci s počítačem a sledováním monitoru, dlouhodobé řízení motorového vozidla vedoucí k přetížení svalů a měkkých tkání. Bolest může být samozřejmě i důsledkem úrazu, mnohdy i nevinné upadnutí a následný náraz, mohou způsobit vychýlení krčního obratle a další příčina potíží je na světě. Krční páteř se skládá ze sedmi obratlů a jejím začátkem je prvním obratel zvaný Atlas, na kterém je umístěna lebka (AO skloubení). Atlas a druhý krční obratel Axis jsou nejnamáhanější články krční páteře. Váha hlavy a její mobilita kladou na tyto obratle velké nároky. Podlebeční oblastí vedou do mozku cévy, proto je nesmírně důležité, aby tato oblast byla uvolněná a průchozí. Krční oblast má velice složitou svalovou soustavu, sestává z 15 druhů svalů. Z těchto důvodů bychom se měli zaměřit na správné postavení hlavy a co nejvíce tak eliminovat možné potíže a blokády.
Práce na počítači je asi nejčastější příčinou bolesti krční páteře. Při sledování monitoru, často několik hodin v kuse, nedokážeme udržet správnou fyziologickou pozici páteře. Různě si ulevujeme, kroutíme se a hrbíme a předsunujeme hlavu kupředu. Při vadném držení hlavy dochází k dlouhodobému přetěžování svalů v oblasti krční páteře a zátylku. V této oblasti jsou pak svaly často velmi citlivé na dotyk a bolest nám pak může vystřelovat do hlavy, až za oblast očí. Je to proto, že jsou svaly díky nesprávnému postavení v neustálém napětí a nedokrvené. Cévy jsou „skřípnuté“ a nedostatečně vyživují a okysličují sval. Pokud problémy dlouhodobě neřešíme, svaly se přizpůsobí, zkrátí se a bolesti se pak mohou týkat oblasti celé hlavy. I v těchto případech platí, že čím dříve začneme problém řešit tím lépe ho dokážeme odstranit.

Řešení potíží

Jako zcela zásadní, se nabízí dbát na správné držení těla a cvičení. Leckdy jsme ale tak zvyklí a zacyklení v našich návycích, že změnit je, vyžaduje značné úsilí. Avšak začlenění cvičení do našeho každodenního kolotoče je velmi důležitým prvkem. Protahování svalů vzpřimovačů, by se mělo stát naším rituálem. Návod jak na to, můžete najít ZDE

Pokud již máte potíže, jakéhokoli stupně a potřebujete pomoci, je nejvyšší čas obrátit se na odborníka, což je v těchto případech fyzioterapeut. 

 

Zpět

Rehabilitační pomůcky